Informace

Zajímavé odkazy

Zajímavé odkazy

  • Lukostřelnice Tišnov

Přijďte si bezplatně vyzkoušet zboží do naší kamenné prodejny!

Jak správně vybrat luk a příslušenství.

V této sekci Vám dáváme jednoduché doporučení, jak si správně vybrat luk a jeho příslušenství.

V poslední době se lukostřelbě začíná věnovat široká veřejnost, které by jsme chtěli usnadnit výběr jim vhodného luku těmito jednoduchými otázkami:

1. Pro koho je luk určený? - Dítě, muž nebo žena?

Podle této otázky je třeba určit jak velký (dlouhý) luk byste si měli pořídit. 
Obecně platí čím větší osoba tím delší luk, délka luku se udává v palcích (1“=2,54cm). Dále je potřeba určit sílu. Síla se udává v librách (1lbs=cca0,5kg). 
Při výběru síly luku je potřeba si uvědomit že nezáleží na síle luku, ale na tom aby Vám lukostřelba přinášela relaxaci a pohodu. Každý člověk je originál proto doporučujeme, pokud je možnost, vždy si sílu luku vyzkoušet.

2. Jste pravák nebo levák ?

Pravák potřebuje pravý luk „RH“- střelec drží luk v levé ruce a natahuje tětivu pravou rukou.
Levák potřebuje levý luk „LH“ – střelec drží luk v pravé ruce a natahuje tětivu levou rukou.

3. Jaký luk?

Dlouhý anglický luk – vyrábí se od 58“ do 70“ je vhodný pro všechny věkové Kategorie. Jak pro začátečníky, tak i pro zkušené střelce.
Reflexní luk – tuto kategorii můžeme dále rozdělit na luky spíše vhodné ke střelbě instinktivní nebo 3D střelbu to jsou např. Samick SHT, SHB apod. 
Dále máme v této kategorii luky vhodné pro střelbu olympijskou sem patří pro začátečníky Samick polaris pro pokročilejší střelce např. Samick Privilag, Hoyt, Win&Win apod. Opět tyto luky jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, dělají se v různých délkách a sílách.
Kladkový luk – Tato kategorie je spíše technická. Luky jsou v různých provedeních. Při výběru tohoto luku je potřeba individuální přístup a konzultace. Kladkový luk se zdá být vhodný jen pro dospělé, ale výrobci se zaměřují i na děti.

4. Výběr šípů?

Výběr šípů závisí především na typu luku síle a délce nátahu. Zase všeobecně platí, že k dlouhému anglickému luku jsou vhodné šípy dřevěné k ostatním lukům mohou být šípy duralové nebo karbonové. Je zde široká škála možností výběru jak technickými parametry tak finančními. Pokud si zákazník sám nespecifikuje druh šípu tak šípy vybíráme podle tipu luku dle tabulek.

5. Délka šípu a nátahu?

Dálku nátahu určíme následujícím způsobem : Vezmeme si nějakou cca 1metr dlouhou tyčku přiložíme jí ke krční jamce a ruce předpažíme tak jako když chceme tlesknout, změříme délku tyčky od krční jamky ke konečkům prstů. Tato vzdálenost nám určuje obvyklou délku nátahu. Délka šípu se ve většině případů zakracuje podle délky nátahu.

V těchto pěti bodech jsme se Vám snažili usnadnit Vaše vybírání lukostřeleckého náčiní. Je to velmi zjednodušené a snažili jsme se popsat to tak aby bylo srozumitelné i naprostým laikům. Pokud někdo u lukostřelby vytrvá a tak zvaně ho to chytí zjistí že lukostřelba je velmi specifická, individuální a nabízí nepřeberné množství možností a kombinací.


Pokud si stále nejste jisti, rádi Vám s výběrem správného luku a šípů pomůžeme. Neváhejte nás kontaktovat na emailové adrese obchod@FreeBow.cz nebo telefonicky.

Tento text byl převzat z www.rexbow.cz