Nejlepší co můžete udělat pro výběr vhodného luku - zastavit se u nás!

Postupně dojdeme na vhodnou sílu luku, doporučíme šípy i další doplňky. Samozřejmě můžeme vše probrat i po telefonu a doporučit podle našich zkušeností. Bohužel o lukostřelbě v běžném povědomí moc není a například to kterou ruku máte šikovnější neurčuje to v jaké ruce máte luk držet.

Luk na začátek

Pro vstup do lukostřeleckého světa doporučujeme levnější luk skládací. (Přesto že jsou nám blíže klasické jednodílné luky). Hlavní výhodou je, že po zaučení a potřebě silnějších ramen můžete vyměnit jen je a nemusíte kupovat nový luk. Takto se dostanete až na ideální sílu s minimálními náklady. Pak pravděpodobně už víte co od lukostřelby chcete, nejen jakou sílu, ale jaký typ a vzhled. V tuto dobu už neváhejte do luku investovat a vybrat co vás táhne. Sílu luku na naučení - čím méně tím lépe, budete alespoň schopni si ohlídat techniku. Jakmile si osvojí te návyky, potřebné svaly i trochu posílí a vy pohodlně zvládnete i silnější luk. Pro dítě doporučuji 10-15 Lb, pro ženu -15-20 Lb a pro muže 18-25 Lb.

Luk pravý nebo levý ?

Pro určení jestli potřebujete luk pravý nebo levý zjistěte jaké máte dominantní oko. Stačí se podívat ruličkou papíru a kterým okem vám to bude přirozenější, to je dominantní. Pokud vám vyjde pravé oko, luk držíte levou rukou a pravou tětivu. Testů pro určení dominance je více, pokud vám vyjde jiné oko než jste čekali, není to hendikep, ruce se naučí brzy.

Výběr šípů

Nejdůležitějším faktorem je tak zvaný spin - tuhost šípu - jeho schopnost luk "obeplout". Pro malé dítě se slabým lukem to bude spin 2000, pro dospělého střelce se silným lukem spin 500.Pokud vám tyto čísla nic neříkají, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám poradíme. Například tužší šíp než potřebujete se vám nedostatečně prohne, neobletí luk dost a z pohledu pravookého střelce dopadne vlevo od terče.Na správný výběr má vliv nejen síla luku, ale i vaše délka nátahu - kolik liber z luku reálně vytáhnete. Na začátek doporučuji jednoznačně šípy karbonové. Koupí levných dřevěných začátečník nikdy nemá relevantní zpětnou vazbu, každý šíp letí trochu jinak a člověk neví jestli je to chyba jeho nebo šípů. U karbonů jsou odlišnosti tak malé, že když šíp letí"blbě", střelec ví že chyba je v jeho technice ! (za předpokladu,že má správný spin). Délka šípu není až tak důležitá, šíp může být delší, ale ne kratší. Raději tedy nechat s rezervou a krátit až pro to bude střelecký důvod (krácením šíp "tuhne").

Doplňky

Rukavice či tab - neobejdete se bez chrániče prstů lukostřelba určitě není o vydržení nějaké bolesti.
Chránič předloktí - při ideální technice jej nepotřebujete, ale raději si jej pořiďte :). Chránič má chránit předloktí, pokud vás tětiva bouchá do lokte, je chyba v technice a nejlépe se u nás objednejte na výuku, čím dříve si zažijete užitečné návyky, tím lépe.
Toulec - lepší jakýkoli než žádný, ale jednoznačně nejpraktičtější je boční na pase s šípy dozadu. Pokud zvažujete zádový, zavolejte, rád vám jej vymluvím :).
Dále určitě doporučuji tubus na šípy, vosk na tětivy, tlumič na tětivu, napínák luku, náhradní končíky, knihu a terčovnici.

Neváhejte nás kontaktovat: obchod@FreeBow.cz, 733 155 835.